BalkansPress

Dobro došli!

Punih 11 godina ljudi iz humanitarne organizacije "Srbi za Srbe" pomažu najugroženijima. Do sada su postigli mnogo više nego neke veće i starije organizacije slične njihovoj, a o načinu rada i planovima porazgovarali smo sa Stefanom Drljačom, članom ove humanitarne organizacije.

Humanitarna organizacija "Srbi za Srbe" jedna je od najvećih i najorganizovanijih u toj sferi?

- Humanitarna organizacija Srbi za Srbe svakako nije najveća organizacija, ali činjenica je da već 11 godina radimo na prikupljanju i dostavljanju pomoći za socijalno ugrožene porodice na čitavom području Balkana. Za to vreme prikupili smo ukupno 1.406.456 evra i pomogli više od 1.400 porodica, koje ukupno broje preko 10.000 dece. Organizacija je iz godine u godinu sticala sve veće poverenje i podršku donatora širom sveta, prevashodno zahvaljujuću potpuno transparentnom načinu rada koji objavljuje na svom zvaničnom sajtu www.srbizasrbe.org. Organizacija je zvanično registrovana u Srbiji, Republici Srpskoj, Austriji, Crnoj Gori, Nemačkoj, Švajcarskoj, Kanadi i SAD. Pošto smo svi svesni da je ''bela kuga'' najveća pretnja našem narodu jer svake godine 40.000 ljudi više umre nego što se rodi, mi kao organizacija ne želimo da budemo samo nemi svedoci tog poraznog statističkog podatka, već se trudimo da pomognemo što veći broj porodica koje su se i pored loših i teških ekonomskih uslova odlučile da imaju više dece.

 

 

Na koji način pomažete onima kojima je pomoć potrebna?

- Porodice ne pomažemo nikada u novcu, već se trudimo da im obezbedimo neophodna sredstva za rad, kako bi oni mogli sami da prihoduju za svoje domaćinstvo. Najčešći vidovi pomoći su nabavke pokućstva, domaćih životinja za uzgoj, poljoprivredne mehanizacije, alata za rad, montaža plastenika itd. Brojni su primeri porodica koje smo pomogli, a nakon nekog vremena, kada su stalni na svoje noge, iste porodice su se nama javile da i one pomognu drugima. To je upravo i cilj kome težimo. Pored direktne pomoći socijalno ugroženim porodicama i deci, vredne donacije su u više navrata dopremljene i za narodne kuhinje, domove zdravlja, porodilišta, bolnice, predškolske ustanove, osnovne i srednje škole i druge institucije koje prevashodno brinu o svakodnevnom životu dece. Na Vidovdan 2015. godine u porti manastira Gračanica na Kosovu i Metohiji, organizacija je odlikovana ordenom Svetog Save od strane Njegove svetosti Patrijarha srpskog Gospodina Irineja za svoj dosadašnji doprinos i pomoć koju smo obezbedili porodicama na Kosovu i Metohiji.

Koliko je bilo teško opstati i ubediti ljude da nije reč o nekoj prevari i slično, s obzirom da ste krenuli sami, bez ičije podrške, bez uplitanja u politiku i bilo koje krugove?

- Svesni smo da je u poslednjih 25 godina bilo mnogo prevara u oblasti humanitarnog rada, pogotovu u dijaspori. U vreme nesrećnih ratova 90ih godina mnogi su prikupljali novac u dijaspori za pomoć postradalima, izbeglim i raseljenim porodicama i tu pomoć pošteno delili, ali nažalost bilo je i mnogo zloupotreba. Ljudi su sa pravom razočarani i skeptični. Osnivači naše organizacije su, poučeni lošim iskustvima koje su i sami imali sa nekim organizacijama, želeli da naprave potpuno javnu i transparentnu humanitarnu organizaciju kako bi i donatori ali i porodice kojima je pomoć namenjena tačno znali gde je, kada i kako prikupljena pomoć i dostavljena. Spisak svih pomognutih porodica nalazi se na našem sajtu, zajedno sa pisanim, foto i video izveštajima, skeniranim računima, spiskovima donatora za svaki mesec i kompletnim protokom novca za svaki dan od samog osnivanja organizacije. U humanitarnom radu nema niti bi smelo da bude prostora za bilo kakve tajne.

Ako sam dobro upućena, iako se zovete "Srbi za Srbe", neretko pomažete i ljudima drugih nacionalnosti?

- Organizacija je nastala davne 2005. godine pre svega kako ideja da Srbi iz rasejanja pomažu srpske porodice i decu u matici i regionu. Akcija je pokrenuta na incijativu grupe mladih ljudi iz Švedske, Kanade, Norveške, Australije i Srbije okupljenih na sajtu Serbiankafea nakon priloga u medijima o osmočlanoj porodici Rašković iz Kragujevca koja je živela u teškim ekonomskim i socijalnim uslovima. Naša organizacija nije u stanju da reši brojne probleme sa kojima se suočava na desetine hiljade ljudi svakodnevno i zato se trudimo da sprovodimo akcije pomoći koje su pre svega usmerene ka porodicama sa velikim brojem dece. Što se tiče ljudi drugih nacionalnosti, bilo je primera gde smo dopremali pomoć u ''mešovite'' porodice, naročito u Krajini i Republici Srpskoj, ali svakako da fokus našeg rada i pomoći jesu siromašne srpske porodice, i to pre svega deca.

Na koji način neko može da doprinese Vašem radu, da donira i slično - kako to funkcioniše u praksi?

- Na našem zvaničnom sajtu www.srbizasrbe.org postoji donatorska platforma gde se nalaze različite mogućnosti doniranja putem interneta, kao i spisak svih bankovnih računa u zemljama gde je organizacija registrovana. Postavili smo veliki broj donatorskih kutija koje prijatelji organizacije drže u svojim restoranima, kafićima, apotekama, tržnim centrima.Takođe, zahvaljujući kompanijama Telekom, Telenor i VIP imamo humanitarni sms broj 7763 u Srbiji i slanjem prazne poruke donira se 100 dinara za pomoć porodicama. Od skoro smo otvorili i humanitarni sms broj u Nemačkoj i slanjem poruke sa tekstom SZS na 81190 donirate 2.99 evra. Od 2012. godine organizujemo i humanitarno sportski turnir u brzom šutiranju trojki - Trojka iz bloka ( www.trojkaizbloka.org ), putem kojeg prikupljamo sredstva za izgradnju kupatila socijalno ugroženim porodicama. Turnir ''Trojka iz bloka'' se ove godine održava u 30 gradova širom Srbije i Republike Srpske, kao i Čikagu, Njujorku i Lincu.

Humanitarna organizacija podrazumeva da njeni članovi i oni koji rade tu nemaju nikakvu zaradu. Kako onda postižete da zaradite dovoljno za život, da završite svoje poslove a onda i da se bavite organizacijom?

- Kada je grupa mladih ljudi pre 11 godina počela da organizuje i sprovodi humanitarne akcije pomoći, većina njih su bili studenti ili srednjoškolci. Vremenom se organizacija širila, obim posla i pomoći se povećavao iz godine u godinu i stvorila se potreba za otvaranjem kancelarije u Beogradu iz koje bi se sve aktivnosti koordinisale i odakle bi se održavao kontakt sa organcima širom sveta. Početkom 2013. godine smo bili na svojevrsnoj prekretnici kada smo odlučili da se rad u našoj organizaciji profesinalizuje i da uz pomoć naših donatora i prijatelja obezbedimo sredstva i uslove za ljude koji će biti zaposleni u samoj organizaciji i koji će neprestano brinuti o čitavom radu i delovanju organizacije. Smatrali smo da ćemo zapošljavanjem ljudi uspeti da prikupimo mnogo više donacija sa kojim bi pomogli veći broj porodica, što se na našu radost ispostavilo kao tačno. Pored njih, preko 150 volontera aktivno radi i pomaže u radu organizacije širom sveta, naravno svako u skladu sa svojim mogućnostim, slobodnim vremenom i porodičnim obavezama.

{adselite}Da li Vam treba još ljudi, kako mogu da se priključe i postanu deo tima?

- Prevashodno nam je potrebnapomoć volontera koji bi u svom okruženju porodice i prijatelja organizovao različita humanitarna dešavanja poput pikado turnira, veče palačinki, karaoke druženja, sportskih utakmica, foklornih priredbi ili neformalnih druženja što često bude dovoljno da neko dete dobije nov krevet, kupatilo, frižider ili kravu. Važno nam je da mladi ljudi prepoznaju težinu vremena u kojem živimo i preuzmu aktivnu ulogu u našem društvu, bez neke posebne potrebe da budu zvanični članovi naše organizaicije. Želimo da okupimo desetine hiljada volontera i donatora koji će sa malim mesečnim prilozima i okupljanjima svojih prijatelja doprineti velikim stvarima koje budemo sprovodili u narednom periodu. 

Kako izgleda jedan dan zaposlenih u organizaciji otprilike?

- Pored koordinacije sa svim volonterima, donatorima i predstavnicima ogranaka organizacije širom sveta, zaposleni sprovode akcije obilaska porodica, isporuke pomoći, administrativne poslove, planiranja i organizovanja svih aktivnosti, humanitarnih dešavanja, sportskog turnira ,,Trojka iz bloka'', pripremu dnevnih, mesečnih i godišnjih finansijskih izveštaja i svih pratećih administrativnih poslova neophodnih za održavanje već ranije spomenute transparentnosti našeg rada.

Na koji način birate ljude kojima je potrebna pomoć, kako vršite selekciju?

- Potrebe ugroženih porodica i dece su velike i naša organizacija nije još uvek u stanju da pomogne svima. Zato smo morali da odredimo neke kriterijume. Za sada je to da porodica ima četvoro i više dece, izuzev na prostoru Krajine, Federacije BiH i Kosova i Metohije gde opstanak našeg naroda gotovo visi o koncu. Svakodnevno saznajemo za ugrožene porodice kroz kontakt sa volonterima naše organizacije, ali i putem medija. Takođe, same porodice nam se javljaju za pomoć ili ih drugi ljudi predlažu. Veliku pomoć nam pruža i sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve koje nas informišu o porodicama iz svojih parohija. Nakon što saznamo za neku porodicu, odlazimo u posetu i tada popisujemo sve što je važno za konkretnu porodicu i eventualno pomoć. Čime se porodica bavi, kakva primanja ima, šta bi im najviše koristilo i kakav vid pomoći. Zatim na našem sastanku razgovaramo o svakom konkretnom slučaju i odlučujemo na koji način ćemo pomoći. Nije redak slučaj da neke porodice pomognemo i više puta, ukoliko se ispostavi da su pomoć iskoristili na pravi način i da su spremni da rade i da se bore, kako bi obezbedili bolje uslove za život sebi i svojoj deci.

Kakvi su vam planovi za ovu godinu?

- Svake godine, između redovnih akcija pomoći porodicama, sprovodimo i veliku Božićnu i Vaskršnju akciju. U Božićnoj akciji uspeli smo da prikupimo planiranih 50.000 evra i veliki deo pomoći je već isporučen širom Kosova i Metohije, Republike Srpske, centralne Srbije i Krajine. Paralelno sa sprovođenjem ovih akcija pomoći, uskoro započinjemo Vaskršnju akciju, u kojoj ćemo prikupljati sredstva za pomoć nekoliko desetina socijalno ugroženih porodica na pomenutim prostorima. Takođe, humanitarni turnir ''Trojka iz bloka'' biće održan na preko 40 lokacija ove godine. Širićemo aktivnosti u rasejanju, promovisati organizaciju i organizovati različite događaje, a sve u cilju obezbeđivanja sredstava da pomognemo planirane porodice i sprovedemo sve započete projekte. Želimo da iskoristimo ovu priliku da putem vašeg medija pozovemo ljude dobre volje da uzmu učešće u našim humanitarnim akcijama u skladu sa svojim mogućnostima, jer svakodnevno na delu dokazujemo narodnu izreku da ''sve se može kad se Srbi slože''. Deca su budućnost našeg društva i zato moramo brinuti o njima.

 

(Dnevno.rs)

Scroll to top