
Zvanični Berlin i Vašington prokomentarisali su kupovinu kineskih sistema naoružanja od strane Srbije. SAD su upozorile na rizike koje nosi takva kupovina.
Poslovanje sa kompanijama čije je sedište u Kini predstavlja suverenu odluku, ali je potrebno da vlada bude svesna kratkoročnih i dugoročnih rizika i cena, rečeno je Glasu Amerike iz Stejt departmenta povodom navoda da je u Srbiju dopremana kineska vojna oprema.
Portparol Pentagona Džon Kirbi rekao je prethodno u Vašingtonu da Amerika nije u mogućnosti da potvrdi subotnju kinesku isporuku Srbiji koju je zvanični Peking označio kao uobičajenu vojnu opremu ili da, kako je naveo, spekuliše o uticaju na Rusiju i Ukrajinu.
PROČITAJTE: BRITANCI NAORUŽAVAJU ALBANCE: Daju im rakete, Vučić zahteva objašnjenje od DŽonsona
Ministarstvo odbrane Srbije nije odgovorilo na upit da li je i kakva vojna oprema isporučivana Srbiji iz Kine i da li su za to korišćeni avioni kineske vojske, prenosi Beta.
O tom slučaju prve informacije pojavile su se u subotu na društvenim mrežama, čiji su korisnici objavljivali fotografije letelica većih gabarita koje su nadletale područje prestonice Srbije, piše Glas Amerike, a agencija Asošijeted pres objavila je da su kineskim vojnim transportnim avionima Y-20 Srbiji isporučen kineski raketni sistem čija je izvozna oznaka FK-3.
Jedino što je poznato saopštila je kineska strana i to da je isporučena „uobičajena vojna oprema”.
*Foto: Tomas Razmus
PROČITAJTE: SUKOB BEZ POVRATKA: Putin najavio valutno odvajanje od SAD i EU, i preusmeravanje energenata u Aziju
Berlin: Srbija da se uskladi sa EU
Nemačka vlada od svih zemalja kandidata za prijem u članstvo EU očekuje da se usaglase sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom.
To je iz vlade u Berlinu agenciji Rojters odgovoreno na zahtev da komentarišu vest o isporuči kineskog sistema vazduh-zemlja Srbiji.
„Nemačka je primila k znaju izveštaje i očekuje da se ta balkanska zemlja usaglasi sa spoljnom politikom EU ako želi da postane članica”, rečeno je Rojtersu u Berlinu.