BalkansPress

Dobro došli!

Život na Zemlji nastao je kada su našu planetu „bombardovali“ meteoriti, koji su padali u „topla mala jezera“. Baš u njima nastali su prvi oblici života, a ne u okeanima, kako se ranije mislilo.

Poreklo života jedna je od najvećih misterija sa kojima se čovečanstvo suočilo. U poslednjih nekoliko godina naučnici su zagovarali ideju da je život nastao uz vulkanske otvore na okeanskom dnu. Međutim, nova istraživanja podržavaju teoriju Čarlsa Darvina iz 1871. godine da su prva živa stvorenja nastala „u nekom toplom malom jezeru sa mnogo amonijaka i fosfornih soli“.

 

Međutim, tu ideju tek sada su potvrdili stručnjaci Makmaster univerziteta u Kanadi i „Maks Plank“ instituta u Nemačkoj, prenosi B92.

„Kako bismo shvatili poreklo života, moramo da znamo kakvi su uslovi postojali na Zemlji pre nekoliko milijardi godina“, kaže jedan od autora studije dr Tomas Hening.

„Kao što naša studija pokazuje, astronomija pruža sve ključne odgovore na to pitanje. Detalji o tome kako je nastao Sunčev sistem direktno su uticali na poreklo života na Zemlji.“

Tako je život na našoj planeti nastao pre između 4,5 i 3,7 milijardi godina, kada je mali meteorit sa amonijakom i vodonik-cijanidom pao u neko malo jezero.

Proračuni sugerišu da su prvi molekuli ribonukleinske kiseline (RNA) nastali tokom te faze, a kada su jezera presušila, formirali su duge lance. Ti dugi lanci su nastavili da se produžavaju tokom „vlažnih i suvih“ ciklusa na Zemlji i u nekim povoljnim okolnostima spontano su se replikovali.

Ti molekuli sadržali su prvi genetski kod života na našoj planeti.

Scroll to top